Kryocentrum – AquaCity Poprad
KRYOCENTRUM

Liečebná a rehabilitačná metóda, ktorej dejiny sa datujú do 70 až 80-tych rokov minulého storočia. Procedúra zahŕňa maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou -120°C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie – Kineziterapia. Pobyt v tejto komore pod lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu.

Prečítajte si viac informácii o kryoterapii

Stimuluje receptory reagujúce iba na chlad. Počas procedúry tak telesná teplota klesne len o 0,5 °C a teplota pokožky max. o 3 °C. Pôsobenie extrémneho chladu na receptory vyvoláva proces, ktorý pozitívne ovplyvňuje nervové zakončenia a vyvolá v tele reakciu, produkciu hormónov, zvyšuje látkovú výmenu a znižuje pocit bolesti. Následkom vystavenia sa extrémnemu chladu aktivujú sa hormóny a uvoľňujú sa telu vlastné kortikoidy v množstve potrebnom na elimináciu zápalových procesov, inhibítory bolesti, „endorfíny – hormóny šťastia“, adrenalín, testosterón a rad ďalších, telu prospešných látok.

Po príchode do kryocentra dostanú hostia suché bavlnené tričko, krátke nohavice, čelenku, rukavice, ponožky, dreváky a masku na nos a ústa. Časti kože musia byť kvôli spomenutej stimulácii receptorov odkryté. Predprípravou je vstup do adaptačnej komory, s teplotou –60°C s dĺžkou približne 30 sekúnd. Nasleduje vstup cez vnútorné prechodové dvere do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje –120°C a kde sú klienti po celý čas v pohybe, bez kontaktu s pokožkou. Po dvoch, maximálne troch minútach sa vychádza von cez adaptačnú komoru, aby sa organizmus prispôsobil zmene teploty. Po opustení kryokomory sa klienti 20 minút venujú intenzívnemu cvičeniu.

Vedecký výskum spolu s praktickými skúsenosťami priniesol vynikajúce výsledky pri týchto diagnózach: zápalové ochorenia pohybového aparátu (reumatoidná artritída, reumatická horúčka), degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy), ochorenia medzistavcových platničiek, bolesti chrbtice, reumatické ochorenia, dna, skleróza multiplex, zmeny svalov, kĺbov a šliach po úrazoch (kontúzie, hematómy a podobne), parézy, spastické kontraktúry v oblasti končatín, primárna a sekundárna osteoporóza, artritídy a artrózy, fibromyalgie (bolesti mäkkého tkaniva pri kĺboch), celulitída, ťažkosti pri menopauze, prvotné a druhotné zápalové zmeny, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, stavy po mozgovej obrne, degeneratívne zmeny v dôsledku poruchy motoriky nervov, psoriáza, dermatitída, ekzémy, lupienka, príznaky migrény a depresie, erektilná disfunkcia.