KRYOCENTRUM
Liečebná a rehabilitačná metóda, ktorej dejiny sa datujú do 70 až 80-tych rokov minulého storočia. Procedúra zahŕňa maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou -120°C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie – Kineziterapia. Pobyt v tejto komore pod lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu.
PROCES KRYOTERAPIE
Stimuluje receptory reagujúce iba na chlad. Počas procedúry tak telesná teplota klesne len o 0,5 °C a teplota pokožky max. o 3 °C. Pôsobenie extrémneho chladu na receptory vyvoláva proces, ktorý pozitívne ovplyvňuje nervové zakončenia a vyvolá v tele reakciu, produkciu hormónov, zvyšuje látkovú výmenu a znižuje pocit bolesti. Následkom vystavenia sa extrémnemu chladu aktivujú sa hormóny a uvoľňujú sa telu vlastné kortikoidy v množstve potrebnom na elimináciu zápalových procesov, inhibítory bolesti, „endorfíny – hormóny šťastia“, adrenalín, testosterón a rad ďalších, telu prospešných látok.
PRIEBEH KRYOTERAPIE
Po príchode do kryocentra dostanú hostia suché bavlnené tričko, krátke nohavice, čelenku, rukavice, ponožky, dreváky a masku na nos a ústa. Časti kože musia byť kvôli spomenutej stimulácii receptorov odkryté. Predprípravou je vstup do adaptačnej komory, s teplotou –60°C s dĺžkou približne 30 sekúnd. Nasleduje vstup cez vnútorné prechodové dvere do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje –120°C a kde sú klienti po celý čas v pohybe, bez kontaktu s pokožkou. Po dvoch, maximálne troch minútach sa vychádza von cez adaptačnú komoru, aby sa organizmus prispôsobil zmene teploty. Po opustení kryokomory sa klienti 20 minút venujú intenzívnemu cvičeniu.
Prečítajte si viac informácii o kryoterapii
- Lokálna kryoterapia sa s úspechom využíva v športovom lekárstve, pri liečbe rôznych ochorení a úrazov, aplikovaním chladu priamo na postihnuté miesto.
- Lokálne pôsobenie schladeného vzduchu sa s úspechom využíva v športovom lekárstve, pomáha liečiť a odstraňovať následky úrazov, vyvrtnutia, otĺčenia, pretrénovania, hematómy, svalové spazmy a jazvy.
- Povzbudzuje cievy, pôsobí proti bolesti a napomáha pri liečbe zdĺhavých ochorení.
- Pomáha pri liečbe úrazov pohybového ústrojenstva, zlomením, vytknutia, vykĺbenín a natrhnutí šliach a svalov, reumatizmu, popálenín a rôznych degeneratívnych a zápalových zmien, sklerózy multiplex a zápalov kĺbov.
- Výsledkom pravidelnej liečby lokálnou kryoterapiou je rýchlejšie hojenie zranení, odstránenie následku zápalov a zmenšenie opuchov. Lokálnu kryoterapiu je možné kombinovať s celkovou kryoterapiou.
Metódu celotelovej chladovej regenerácie môže človek ľubovoľne absolvovať po celý život a upevňovať si tak zdravie a skvalitňovať svoj život neobmedzene.
- Kryoterapia je liečebná a rehabilitačná metóda, ktorej dejiny sa datujú do 70. – 80.tych rokov minulého storočia. Procedúra zahŕňa maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou –120 °C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie – Kinezoterapia. Pobyt v tejto komore pod lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov, podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu.
Stimuláciou samoliečebného mechanizmu má kryoterapia širokospektrálny účinok. Slúži pre liečbu v reumatológii, pediatrii, ortopédii, chiruirgii a neurochirurgii a fyzioterapii. Vedecký výskum spolu s praktickými skúsenosťami priniesol vynikajúce výsledky pri týchto diagnózach:
- zápalové ochorenia pohybového aparátu (reumatoidná artritída, reumatická horúčka), degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy), ochorenia medzistavcových platničiek, bolesti chrbtice
- reumatické ochorenia, dna, skleróza multiplex, zmeny svalov, kĺbov a šliach po úrazoch (kontúzie, hematómy a podobne)
- parézy, spastickékontraktúry v oblasti končatín, primárna a sekundárna osteoporóza, artritídy a artrózy, fibromyalgie (bolesti mäkkého tkaniva pri kĺboch)
- prvotné a druhotné zápalové zmeny, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, stavy po mozgovej obrne, degeneratívne zmeny v dôsledku poruchy motoriky nervov
- psoriáza, dermatitída, ekzémy, lupienka, príznaky migrény a depresie
- erektilná disfunkcia, nespavosť a chronická únava, celulitída, ťažkosti pri menopauze
Metóda je veľmi vhodná pri bakteriálnych a nebakteriálnych zápaloch kĺbov, bolesti chrbtice a kĺbov, hybnosť detí s rázštepom chrbtice,
Kryoterapia významne stimuluje imunitný systém človeka, rieši problém s kožnými chorobami a ekzémami, psoriázou, celulitídou, dokonca sa využíva aj pri invazívnej chirurgii – pri operáciách. Má dobrý vplyv na pacientov s malígnymi nádormi, vo fáze nevyliečiteľnej choroby – práve analgetickým účinkom a odstraňovaním bolesti. Je vhodná aj pre kardiovaskulárne ochorenia, pri metabolickom syndróme (cukrovka, nadváha, vysoký tlak- v závislosti od pôvodu), po predchádzajúcom kompletnom vyšetrení. Pri liečbe kryoterapiou je zaznamenané výrazné zníženie obvodu v páse, vyrovnanie systolického tlaku a zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu – HDL, a pozitívny vplyv na pacientov s diagnózou skleróza multiplex – zvýšená hybnosť končatín.
Ovplyvňuje pacientov trpiacich depresiami, v strese – vyvoláva pocit radosti a eufórie, tepla, a ustupuje pocit úzkosti (potvrdili až 4/5 návštevníkov), indikuje sa aj vymiznutie bolestí hlavy, zvýšená sexuálna aktivita, liečenie alergie na chlad, pískanie v uchu… Kryoterapia je určená širokej skupine ľudí, ktorých trápia zdravotné problémy, alebo sa o svoje zdravie zaujímajú.
Napriek širokej škále pozitívnych účinkov, kryoterapia nie je vhodná pre osoby trpiace alergiou na chlad, tehotné ženy a pacientov s neliečeným vysokým tlakom. Ďalšie kontraindikácie určí lekár pri osobnej konzultácii a prehliadke pred prvým vstupom do kryokomory.
Laboratórne testy a skúsenosti evidentne preukázali aj kozmetické účinky pôsobenia chladu, ktoré ženy vyhľadávajú. Pobyt v kryokomore preukázateľne vypína pokožku, omladzuje, osviežuje a vplyvom hormónu endorfínu, ktorý je pri terapii produkovaný, aj zlepšuje náladu. Kryoterapia pôsobením chladu na vrstvy kože a následným prekrvením (vytlačením) tuku z buniek pomáha odstraňovať celulitídu, posilňuje odolnosť a kvalitu pokožky celého tela. Kryoterapia aktívne napomáha pri chudnutí a znižovaní hmotnosti a takisto pri ťažkostiach v menopauze. Pri zvýšenom prekrvení obličiek dochádza k efektívnejšej filtrácii, tým aj k vylučovaniu metabolitov ľudského organizmu, vylučovaných obličkami a tým k celkovej detoxikácii organizmu.
- Prispieva k prekonaniu chronickej a „jarnej“ únavy, výrazne zlepšuje náladu, odstraňuje stres a pomáha proti depresiám a výkyvom nálad pri zmenách počasia
- Uvoľnenie napätia, napätých svalov, detoxikácia organizmu, pôsobí proti nespavosti, celková regenerácia organizmu, posilnenie obranyschopnosti organizmu
- Vypína a zlepšuje stav pokožky, omladzuje a osviežuje, pôsobí proti celulitíde a v spojení s nasledujúcim cvičením pomáha pri nadváhe a znižovaní hmotnosti
- Pomáha pri menopauze, pri migrénach
Športovcom pomáha pri zvyšovaní svalovej výkonnosti, kondície, regenerácii pred a po športových výkonoch a pri regenerácii poúrazových stavov.
Vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoterapie je zaujímavé najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. Podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu a vďaka intenzívnemu okysličeniu i zabraňuje vzniku kyseliny mliečnej. Kryoterapiu hojne využívajú aj najlepší profesionálni športovci, ako jednu z najmodernejších a najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti takzvanou čistou formou, pred alebo po športovom výkone.
Slovenskí lekári, ktorí využívajú terapiu v športe, testovali plavcov na základe krvných testov, pričom sa im podarilo dokázať 2 násobne zrýchlenú biochemickú regeneráciu po absolvovaní terapie.
Niekoľkoročné skúsenosti viedli k definovaniu prekážok, pre ktoré nie je možné absolvovať liečbu kryoterapiou:
- netolerancia a alergia na chlad
- strach z uzavretých priestorov – klaustrofóbia
- podchladenie organizmu, Raynauldova choroba, alergia na chlad
- mieste poruchy prekrvenia, chudokrvnosť, užívanie niektorých liekov – neuroleptík a alkoholu
- znížená funkcia štítnej žľazy, onkologické ochorenia, mentálne poruchy spojené s abnormálnym potením
- tehotenstvo, infekčné ochorenia
Zo strany obehového systému nie je vhodné absolvovať celotelovú kryoterapiu v týchto prípadoch:
- chyby chlopňového aparátu srdca (zúženie chlopní), ICHS pri nedostatočnosti obehu, ťažké formy astmy
- ťažká cukrovka, poruchy rytmu srdca a kľudovej srdcovej frekvencie nad 100 pulzov.min-1,
pľúcny edém, vážne ochorenia pľúc