Škrtel bol ako zviera, spomínal v Poprade Per Mertesacker, majster sveta bez talentu

21. januára 2020

„Prešiel som si veľa búrkami,“ smeje sa v miestnosti na futbalovom štadióne v Poprade Per Mertesacker (35), bývalý známy stopér londýnskeho Arsenalu. Mertesacker ešte pred necelými troma rokmi doviedol Arsenal ako kapitán k víťazstvu FA Cup-u vo finále s Chelsea (2:1), ale v 33 rokoch sa rozhodol ukončiť kariéru a stal sa manažérom klubovej akadémie.

Do Aquacity Poprad prišiel v júli, keď tam juniorský tím Arsenalu (U23) absolvoval letný tréningový kemp, v rámci ktorého odohral prípravné zápasy s juniormi Sparty Praha, Slovana Bratislava a Slavie Praha.

Mertesacker bol najväčšou hviezdou výpravy anglického veľkoklubu, a to popri trénerovi U23 Stevenovi Bouldovi, bývalom asistentovi legendárneho manažéra Arséneho Wengera. Na tribúne za ním chodili fanúšikovia a robili si „selfies“, po zápase absolvoval menšie propagačné aktivity aj krátky rozhovor pre miestnu televíziu.

Od veľkého rozruchu si oddýchne až vtedy, keď si sadne do konferenčnej miestnosti blízko šatní, kde mládežníci Arsenalu predtým absolvovali taktickú prípravu, a poskytne takmer hodinový rozhovor pre Denník N.

Mertesacker dlhé roky nastupoval v základnej zostave nemeckej reprezentácie, s ktorou sa dostal do finále Eura 2008 (kde Nemci prehrali so Španielskom 0:1), a o šesť rokov sa stal majstrom sveta. V národnom tíme odohral dokopy 104 duelov, s Arsenalom vyhral tri razy FA Cup a dvakrát Community Shield, a to v čase, keď najväčšie hviezdy z klubu pravidelne odchádzali.

Napriek tomu, že Mertesacker bol úspešný, v závere kariéry priznal, že si už futbal neužíval. Pre nemecký Der Spiegel rozprával, ako mával pre nervozitu pred zápasmi hnačku a na svetovom šampionáte v roku 2006 sa tešil, keď Nemecko vypadlo v semifinále proti Taliansku, lebo na ihrisku stále cítil úzkosť z toho, aby náhodou nespravil chybu.

„V tej chvíli som si myslel, že to je normálne,“ spomína. „Predstavoval som si, že hrať pred 60-tisíc ľuďmi vám niečo dá, ale aj vezme. Intenzita je tvrdá a futbalisti myslia na to, že musia podať výkon, prípadne sa boja chyby, majú v hlave všetky tieto scenáre. Mal som chvíle, keď som cítil obrovský tlak a bolo to pre mňa ťažké. Považoval som to však za svoju prácu, preto som sa s tým verejne zdôveril až veľmi neskoro. Chcem iba mladým povedať, že každý má svoje problémy. Nechcem, aby ľudia boli úplne chladní a opakovali si: ‚Musím byť silný.‘ Musíte sa otvoriť a začať konverzáciu, o tom to v skutočnosti je. Z tých momentov som sa však veľa naučil. Úzkosť a tlak, ktoré som cítil pred zápasmi, prišli a znova odišli. Každý však niečo na svojom chrbte nesie. Každý, kto je na pozícii s veľkým tlakom, má o čom rozprávať.“

https://dennikn.sk/1723385/skrtel-bol-ako-zviera-spominal-v-poprade-per-mertesacker-majster-sveta-bez-talentu/?ref=list&fbclid=IwAR02DeoRWNX8fTvoSYEkJ3AYCO7Sfw4iHdp-dPvEa3oNQ5Hp-va2Mul9cF8

 

Vážení zákazníci, na základe nariadenia Ústredného krízového štábu SR v súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku, bude Aquapark, Wellness a Fitness centrum AquaCity Poprad zatvorené v termíne od 15.10.2020 do odvolania. Veríme, že čoskoro sa budeme môcť venovať Vám našim zákazníkom tak ako doteraz. Sledujte našu webovú stránku www.aquacity.sk a FB stránku AquaCity Poprad, kde Vám budeme podávať všetky informácie. Ďakujeme za pochopenie. Vážení zákazníci, Na základě nařízení Ústředního krizového štábu SR v souvislosti s aktuální situací na Slovensku, bude Aquapark, Wellness a Fitness AquaCity Poprad uzavřené v termínu od 15.10.2020 do odvolání. O dalším postupu Vás budeme informovat podle vývoje. Věříme, že brzy se budeme moci věnovat Vám našim zákazníkům tak jako dosud. Sledujte naši webovou stránku www.aquacity.sk a FB stránku AquaCity Poprad, kde Vám budeme podávat veškeré informace. Děkujeme za pochopení. Dear customers, Based on the order of the Central Crisis Staff of the Slovak Republic dated 15.10.2020 in connection with the current situation in Slovakia, our aqua park AquaCity Poprad will be closed. We will keep you informed as it progresses. We believe that we will soon be able to provide our services to our customers as we have done so far. Please follow our website www.aquacity.sk and FB page AquaCity Poprad for full information. Thank you for your understanding. Szanowni klienci, na podstawie zarządzenia Centralnego Sztabu Kryzysowego Republiki Słowackiej z dnia 15.10.2020 r., w związku z aktualną sytuacją w Słowacji park wodny AquaCity Poprad będzie zamknięty wstępnie w terminie od 15.10.2020. O dalszych krokach będziemy Państwa informować w zależności od rozwoju sytuacji. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przywrócić dotychczasowe funkcjonowanie i zadbać o Państwa, naszych klientów. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.aquacity.sk  oraz profilu AquaCity Popradna Facebooku, gdzie będziemy podawać wszelkie informacje. Dziękujemy za zrozumienie. Уважаемые клиенты, На основании постановления Центрального штаба по кризисной ситуации Словацкой Республики от 15.10.2020г. в связи со сложившейся ситуацией в Словакии, наш аквапарк AquaCity Попрад будет временно закрыт в период с 15.10.2020 года. О дальнейшем графике работы мы будем информировать вас в соответствии с развитием событий.  В своей работе мы принимаем все необходимые меры для того, чтобы обеспечить безопасность наших клиентов, уделяем большое внимание дезинфекции помещений и соблюдаем все предписания, которые действуют в этот период. Мы уверены, что в самое короткое время мы сможем полностью предоставить своим клиентам услуги, как это было до сих пор. Следите за нашим сайтом www.aquacity.sk и FB - страницей AquaCity Poprad / Horizont, где мы будем размещать всю необходимую информацию. Благодарим Вас за понимание.